+48 601 823 005 | kraken@kraken.pl

ZAKRZÓWEK

ZAKRZÓWEK


Nasze centrum opiekowało się przez 20 lat się jednym z najpiękniejszych akwenów nurkowych Polski. Zalany kamieniołom Zakrzówek wchodzący w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa. Ze skał górujących nad Zakrzówkiem rozciąga się piękna panorama na Kraków. Jak na dłoni widać wzgórze Wawelskie, kościół na Skałce i wiele innych zabytków Krakowa.

Sam akwen to zalany kamieniołom, z którego wydobywana wapień dla fabryki chemicznej Solvay. Jego głębokość maksymalna wynosi 31 metrów. Wodę otaczają przede wszystkim pionowe ściany, wznoszące się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody. Do bazy nurkowej wjeżdża się drogą, którą wywożono kiedyś urobek z kamieniołomu. Droga ta ma też kontynuację pod wodą i wokół niej gromadzą się największe atrakcje tego nurkowiska. Na drodze znajdują się kolejno: platformy do ćwiczeń, wrak samolotu AN oraz utopionego przy wsparciu PSP wrak Autobusu. Na lewo od drogi leży na 15 metrach ponad 20 metrowy wrak "Grubego" czyli zbudowany na miejscu i utopiony wrak kutra. Dalej na lewo za "Grubym" znajduje się półka z zalanymi drzewami i wiatą, która służy również jako platforma do ćwiczeń. Warto także ponurkować przy ścianach otaczających drogę i akwen. Pełno tam półek, załomów i nawisów skalnych.
Widoczność pod wodą jest równie unikalna jak sam akwen. W okresie listopad, grudzień wynosi około 20 metrów w zimie i wiosną koło 15 metrów. W lecie w zależności od zakwitu wody widoczność waha się od 5 do 10 metrów.

Zapraszamy za 3-5 lat :)