| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

Kurs OWD - Nauka nurkowania

Moderator: Kadra

Kurs OWD - Nauka nurkowania

Postautor: Maciek » 2012-04-22, 11:03

Jaki jest cel kursu nurkowego. Czego musi nauczyć się każdy aby dobrze się bawić i bezpiecznie nurkować?

Co musi umieć na wstępie osoba zapisująca się na kurs nurkowania?
Jeżeli ktoś chce zostać nurkiem to musi lubić wodę oraz umieć pływać przynajmniej na poziomie przepłynięcia paru basenów. Chodzi o to aby woda w sama w sobie nie była zupełnie obcym środowiskiem.

Co dobrze aby umiała?
Było by super jeżeli kandydat na nurka pływa czasami w płetwach z maską i rurką. Nie jest to konieczne ale takie opływanie ułatwia już na początku kursu pływanie w sprzęcie. Oczywiście jeżeli przyszły nurek nie ma pojęcia o pływaniu w płetwach to nauczy się tego na kursie. Ale umiejętność pływania w płetwach to umiejętność wymagająca pewnej ilości powtórzeń W ciągu 4-5 dni trudno jest przyzwyczaić mięśnie do nowej pracy. Lepiej jeżeli odbywa się to w dłuższym okresie a tak jest jeżeli ktoś po prostu pływa w płetwach dla przyjemności. Czyli snorkowanie na wakacjach to świetny wstęp do nurkowania.

Czego uczymy się podczas kursu?
Osoby na kursie uczą się korzystać ze sprzętu nurkowego tak aby nurkowanie w dobrych warunkach było przyjemne i nie wymagające wysiłku. Czyli rodzący się nurek musi nauczyć się sprawnie montować i rozmontowywać sprzęt. Musi nauczyć się pływać w płetwach pod wodą. Musi opanować posługiwanie się automatem i jacketem (http://www.nurkopedia.pl) podczas nurkowania. Nowy nurek musi również oraz opanować pływalność czyli umiejętność odpowiedniego wyważenia się przed nurkowaniem (ilość i rozmieszczenie balastu) aby potem podczas nurkowania umieć zachować lub świadomie zmieniać głębokość oraz pozycję dzięki zmianom objętości płuc i jacketu. Generalnie w typowej sytuacji podczas nurkowania nurek musi umieć utrzymać stałą głębokość oraz poziomą pozycję ciała.
Oczywiście nurek musi opanować też podstawowe umiejętności autoratownicze i ratownicze. Wynurzenie awaryjne CESA, wynurzenie kiedy korzysta się z zapasowego automatu partnera partnera, holowanie nurka mającego kłopoty.

Jak to osiągnąć?
Po pierwsze podczas kursu musimy wykonać sporo ćwiczeń na basenie lub w innych przyjaznych warunkach. Basen świetnie może zastąpić ciepła marska zatoka z piaszczystym dnem i kolorowymi rybkami. Basen jest miejscem gdzie uczymy się precyzyjnej techniki. Jeżeli basenów jest za mało to potem na wodzie otwartej utrwalamy sobie błędy zamiast uczyć się jak zastosować techniki poznane na basenie w wodzie otwartej. Czyli najpierw oglądamy wykonanie danego ćwiczenia na filmie, potem oglądamy demonstrację instruktora a potem ćwiczymy na basenie i ćwiczenie powtarzamy w różnych scenariuszach podczas nurkowań. Również często opory psychiczne utrudniają poprawne opanowanie techniki. Typowy przykład to dmuchanie maski czyli oczyszczanie jej z wody podczas nurkowania. Dla pokonaniu oporów psychicznych też bardzo ważne jest wielokrotne powtarzanie umiejętności na basenie. Powtarzanie aż umiejętność się utrwali.
Czyli dużo basenów, powtarzanie tych umiejętności które sprawiają trudności – najczęściej pływanie w płetwach, dmuchanie maski, pływalność.

Idealny Program.
Ponieważ lepiej jeżeli baseny są rozłożone w czasie to najlepiej jest zrobić teorię i baseny gdzieś w swojej okolicy metodą raz w tygodniu basen i raz w tygodniu teoria (4-5 tygodni). Potem w okresie wiosna, lato zrobić nurkowania na wodach otwartych w Polsce (szczególnie jeżeli chce się nurkować potem również w polskich zimnych i ciemnych wodach) albo jeżeli pora roku jest zimna albo planujemy nurkować głównie na rafach dokończyć kurs tak zwaną przekazówką gdzieś na ciepłych przejrzystych kolorowych wodach.
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 392
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Kurs OWD - Nauka nurkowania

Postautor: Mikolaj89 » 2017-11-23, 11:29

Jeżeli koś nie umie pływać może nauczyć się w każdym wieku, wystarczy chcieć. Dla osób umiejących pływać polecam artykuł o ćwiczeniach pływania kraulem: http://eldoradokids.pl/nauka-plywania-kraulem-cwiczenia/ . Zawsze można polepszać swoje umiejętności aby dojść do jak najlepszego poziomu. Nurkowanie to świetna zabawa i wiem z własnego doświadczenia, ze osoby dobrze umiejące pływać lepiej radzą sobie z ta atrakcją.
Mikolaj89
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 1
Rejestracja: 2016-09-05, 16:19
Płeć: Mężczyzna


Wróć do Szkolenia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron