| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

Turcja, Colakli/Antalya

Moderator: Kadra

Turcja, Colakli/Antalya

Postautor: Marek » 2012-06-25, 22:23

hej
za namowa Tomka opisze swoje niedawne nurkowanie w Turcji.
wyjazd tam nie byl nurkowy - wrecz przeciwnie - to były wakacje rodzinne (z dwójka malych dzieci).

Dlatego nie wiem jak to sie stalo, że mialem ze sobą komputer nurkowy i ABC. Pewnego dnia poszedlem wzdluz plazy i znalazlem centrum nurkowe Side Silence, gdzie wbrew mojej woli namówili mnie na 2 nurkowania :)

Baza nieduza, przyjemna, ze sklepikiem i miłą obsluga. Sprzet aqualunga, nowy, kupiony tego roku w maju.
nurkowania standardowo są o 10:00 rano oraz o 13:00.
ja wybrałem o 10:00 w dwa kolejne dni (17 i 18.06).
koszt 1 nura wraz z pozyczeniem sprzetu to 35 euro bliższe i 40 euro dalsze. Z własnym sprzetem to chyba tylko 5 euro taniej. Z tego co pamietam z wstepnej rozmowy to maja chyba 4 miejsca nurkowe: lokalna rafa (jakies 2,5 km dlugosci), wrak oraz jeszcze dwa na ktorych nie bylem. Jedno ma jakąś małą jaskinkę, do ktorej na raz moze wplynac dwoch nurkow.
Są bardzo pomocni i na łodzi pomagają założyć sprzęt, wcześniej w bazie także cały czas pomagają w sklarowniu sprzetu, sprawdzają czy wszystko ok.

Na nurkowania wypływa się fajną łodzią. To nie ta co widać na stronie www bazy (www.sidesilence.com), tylko wieksza i lepsza. Widac ją w galerii, opisana jako das neue boot. Szybka, sredniej wielkosci motorówka z zadaszeniem. Do dalszego miejsca nurkowego (wrak) doplywa w ok 10 minut.

1 nurkowanie było na lokalnej rafie. glebokosc max 10m, srednio to raczej 6-7 m. na ok 8m byl termoklima, ktora ograniczala widoczność (miełka). Ale powyzej tejże całkiem niezła wizura, nawet 20m, chociaż gorzej niż w Egipcie :)
temperatura wody to ok 24-25 stopni ponad termikliną i ok 21-22 poniżej.
Spotkalismy żółwia, plaszczki, zółwia ktory uciekal z jajami na skorupie, gromadkę barrakud, jakiegos slimaka i całą zgraję angel fisch, ktore nas nie opuszczaly nawet na chwilę (przewodnik mial dla nich pokarm w woreczku).
Przewodnik dobry, wypatrzyl wszystkie ciekawe rzeczy, dobrze je wyszukiwał (jedna płaszczka była calkiem zagrzebana w piasku, ale i tak wiedzial ze tam jest). Zależalo mu na tym, zebysmy cos ciekawego zobaczyli.
Nurkowanie trwalo 63 minuty, czyli do osiagniecia 50 bar przez pierwsza osobe.
Fotki zamieszcze jak sie pozbieram po zalaniu nowego aparatu. Przestrzegam przed obudową firmy Meike - dokładnie sprawdzona i przetestowana przed nurkowaniem a i tak zalana - pewnie przez oring ktoregos przycisku.

2 nurkowanie to wrak lodzi ochrony wybrzeża. Pierwotnie nalezała do niemców, ktorzy ją podarowali Tureckiej ochronie wybrzeża. Jak sie zestarzala to ją zatopili dla nurków. Stoi na stępce, ale jest troche zniszczona, bo jacys rybacy wysadzili ją od srodka. Nie jest jednak calkiem rozwalona, lecz nie za bardzo da sie wplywac do srodka, jedynie mozna zajrzec w kilka miejsc.
Nurkowanie na glebokosci pomiedzy 20-24 m, calosc trwala 37 minut, do deko najblizej mialem 6 minut (nur na powietrzu). Na wraku mozna spotkać całkiem spore ryby.

w razie pytan piszcze.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 79
Rejestracja: 2009-01-29, 22:53

Re: Turcja, Colakli/Antalya

Postautor: Maciek » 2012-06-26, 17:38

Co było fajnego do zwiedzania w okolicy nad wodą? Rozumiem, że impreza typowo turystyczna czyli przelot z hotelem.
Czekam na fotki, może jakaś mapka regionu z googli
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 395
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Turcja, Colakli/Antalya

Postautor: Marek » 2012-06-26, 18:34

hej
impreza turystyczna, przelot z hotelem, ale bez zwiedzania. cały pobyt w hotelu :)
kiedys myslalem, ze nie dam rady 14 dni siedziec w hotelu, a jednak...

hotel Alba Resort, z Neckermanna, dużo drzew i roslin, 2 duze baseny, 2 brodziki, zjezdzalnie, sporo atrakcji serwowanych przez animatorów. sporty wodne na plazy (jakis banan czy ponton albo spadochron za motorówką). swietne żarcie, mila obsluga. Hotel, obsluge, jedzenie itp ogólnie oceniam duzo wyzej niz w egipcie, gdzie bywałem wielokrotnie, w dość dobrych hotelach (zawsze min 4*). Temperatura ok 30-32 stopnie, 80% wilgotnosc, delikatna bryza, wiec nie było duszno. czerwiec jest idealny jesli chodzi o pogode.
Jedyny problem (bardzo rzadki jak mi powiedzieli w bazie nurkowej) to gdy zacznie wiać od strony lądu. trwa to do 5 dni, temperatura rośnie o 10-15 stopni, wrażenie jakby sie otworzyło piekarnik. Dosłownie czuć bardzo gorące powietrze w płucach przy oddychaniu. niestety trafilismy na taki moment :)

Foty najpozniej jutro powienienem miec gotowe.

miejsca:
A Hotel
B gdzies tu jest censtrum nurkowe z ktorym nurkowałem

https://maps.google.pl/maps?saddr=Alba+ ... sz=16&z=15
Awatar użytkownika
Marek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 79
Rejestracja: 2009-01-29, 22:53

Re: Turcja, Colakli/Antalya

Postautor: Marek » 2012-06-26, 21:18

fotki z nurkowania tutaj
wiekszosc czasu nagrywalem, fotek malo, ale jak na nich widac, dno nie bylo ciekawe. jedynie rybki.
wrak bylby ciekawy, ale wtedy juz nie mialem apratu, suszył się w hotelu :)

https://plus.google.com/photos/10193487 ... r5KpxrPaMw
Awatar użytkownika
Marek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 79
Rejestracja: 2009-01-29, 22:53

Re: Turcja, Colakli/Antalya

Postautor: Tomasz Łach » 2012-06-29, 11:15

Marek pisze:hej

Dlatego nie wiem jak to sie stalo, że mialem ze sobą komputer nurkowy i ABC. Pewnego dnia poszedlem wzdluz plazy i znalazlem centrum nurkowe Side Silence, gdzie wbrew mojej woli namówili mnie na 2 nurkowania :)


Rozumiem ze Patrycja i Justyna nie mialy tyle szczescia co Ty :mrgreen: :lol:
Marek dzieki za relacje. Posklejaj jeszcze jakis filmik i juz nie bede Cie dreczyl... ;-)
tomek.lach@kraken.pl
tel 502-83-67-37
Awatar użytkownika
Tomasz Łach
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 1517
Rejestracja: 2007-03-23, 19:25
Lokalizacja: Kraken Kraków
Płeć: Mężczyzna
Stopień nurkowy: Inst.


Wróć do Miejsca nurkowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości